17 wrz 2010

Przez grzyby do kłębka, czyli jeszcze o farbowaniu

Tym razem nie o barwnikach spożywczych, ani farbkach dla dzieci, tylko o farbowaniu włókien i odzieży. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, że nasze kolorowe ubrania są farbowane syntetycznymi barwnikami, które mogą zawierać substancje toksyczne powodując alergie kontaktowe i zatruwając wodę (nawet do 15% barwników przemysłowych trafia do kanalizacji). Ciekawą alternatywą dla sztucznych barwników są biobarwniki uzyskane dzięki grzybom :-) To polskie odkrycie w ramach projektu  prowadzonego w Zakładzie Biochemii UMCS pt. „Przez grzyby do... kłębka, biokatalizatory grzybowe w syntezie biobarwników” finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu „Ventures”. Okazało się, że enzymy z grzybów działają jak biologiczny katalizator syntezy barwników.
"barwniki są otrzymywane sposobem przyjaznym środowisku naturalnemu i nie są toksyczne. Toksyczność jest weryfikowana już na etapie wyboru prekursora, czyli związku, który jest przekształcany w barwnik poprzez naturalny biokatalizator grzybowy. Jeśli okazuje się, że grzyb nie jest zdolny do wzrostu w obecności tego związku, to dla nas informacja, że jest on wysoce toksyczny dla komórek grzybów. Ciekawe, że w niektórych przypadkach otrzymaliśmy nietoksyczne barwniki z prekursorów, które charakteryzowały się średnią toksycznością. Można więc zastosować zaproponowane przez nas systemy biokatalizatorów grzybowych do usuwania toksycznych związków, np. z odpadów, poprzez ich przekształcanie w nowe, barwne związki, które nie są już toksyczne, a równocześnie mogą służyć do barwienia tkanin. Otrzymane przez nas barwniki mają bardzo ciekawe barwy – od żółtych, poprzez czerwone, do brązowych – i bardzo dobrze barwią włókna naturalne, np. wełnę."
Gratuluję pomysłu, tylko czy znajdzie się producent biobarwników??? Halo!

Zanim więc się taki narodzi, znów będę namawiać do domowych eksperymentów i powrotu do natury, tak jak pani, która prowadzi bloga Naturally Dyeing. Do farbowania wełny i tkanin stosuje rośliny, które może znaleźć w swojej okolicy - cebulę, jagody, porzeczki, szałwię, a nawet skórki awokado. I proszę - prawie pełna paleta barw:

Tutaj też znajdziecie kilka podpowiedzi.

Brak komentarzy: