Strony
31 gru 2009
poświątecznie, sylwestrowo
A trafione? bo jeśli w tym roku znów czekała was prezentowa porażka i mimo najszczerszych chęci nie jesteście w stanie polubić kolejnego szalika w paski, ani przygarnąć za dużej piżamy z pieskiem Snoopym, to możecie skorzystać z allegro albo próbować wymienić podarki dzięki fejsbukowej aplikacji "wymień prezent". Można też zamienić się w darczyńcę i oddać niechciane prezenty potrzebującym. Znaleźć ich można w każdym lokalnym ośrodku pomocy społecznej, jak również w internetowych serwisach typu "oddam/przyjmę/wymienię". Ja sama korzystam z za 0 , bo nie lubię niekonstruktywnego tłoku na gratach z chaty, ale ostatnio pojawiły się też machniom i wymianki. Natomiast rodzice małych dzieci mogą skorzystać z serwisów Giełda mamy i wymiana zabawek. No, to akcja!
23 gru 2009
eko-ołówki
Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi: i tak, i nie :-) Wbrew polskiej nazwie ołówki nie są zrobione z ołowiu, ale z grafitu i kaolinu. Do tego dochodzi oprawka, najczęściej drewniana, czasem też metalowa lub plastikowa. Czyli raczej eko. Ale można by jeszcze bardziej... Już nawet w Polsce można kupić ołówki i kredki wykonane z makulatury lub z biodegradowalnego plastiku. Jest wybór!
A co dalej? Oto kilka pomysłów na wykorzystanie niepotrzebnych już ołówków jako obiekty tzw. sztuki :-)
1. Mithun Jayaram z Bangalore wykorzystuje w swoich pracach nie tylko ołówki i gumki, ale także karteczki post-it. Oto fragment ołówkowej instalacji wiszącej:
22 gru 2009
eko-choinka?
Ale jeśli nie wobrażamy sobie świąt bez żywej choinki w domu, to najekologiczniej byłoby kupić drzewko w donicy, pamiętając jednak, że w ogrzewanym pomieszczeniu może stać 3-5 dni, a potem nalezy je przenieść na zewnątrz. Najlepiej też nie kupować choinek w marketach, tylko sklepach ogrodniczych/szkółkach leśnych, bo wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo, że nasze drzewko będzie miało uszkodzony system korzeniowy, a tym samym większa szansa, że się przyjmie, kiedy będziemy je przesadzać wczesną wiosną.
Jeśli jednak nie jesteśmy tradycjonalistami, to może w tym roku w ogóle zrezygnować z choinki? Albo dać ujście swojej kreatywności i stworzyć coś na kształt i podobieństwo drzewka, ale z materiałów recyklowanych? Na przykład tak:
1. z butelek szklanych (Szanghaj) i plastikowych (Paryż):
21 gru 2009
Znowu o prezentach...
20 gru 2009
20.12 - Dzień Ryby
19 gru 2009
Śmieć - Deaktywacja, czyli konkurs dla trashonistów i trashonistek :-)
10 gru 2009
eko-wieszak
Najbardziej podoba mi się pomysł Steve'a Haslip'a. Jego tekturowy "hangerpak" to jednocześnie koperta do wysyłania ubrań. Po rozpakowaniu przesyłki i złożeniu koperty wg naszkicowanej instrukcji, powstaje wieszak, na którym od razu możemy powiesić ubranie. Proste, pomysłowe i w 100% biodegradowalne :-)
3 gru 2009
Kurioza :-)
1. Deska do krojenia chleba połączona z karmnikiem dla ptaków. Idealna dla hodowców papużek i kanarków ( z tutorialem ).
2. Pomysłowy, lecz chyba niezbyt wygodny, fotel z 4232 płyt CD hiszpańskiej projektantki Belen Hermosy. Prawdopodobnie także ciężki :-)
2 gru 2009
Buy Nothing Day, czyli nie kupuj...
Ciekawy artykuł na ten temat wraz z pomysłami na ciekawe ręcznie robione prezenty znajdziecie na ekonsumencie. Tam także prowadzona jest akcja NIE SMUĆ MISIE dotycząca etyczności zabawek (zwłaszcza tych produkowanych w krajach Trzeciego Świata). Dobrze, że w końcu jest strona, gdzie zgromadzono informacje o etycznym handlu i świadomej, ekologicznej konsumpcji. Warto też zajrzeć na stronę ekonsumenta, żeby sprawdzić ranking etycznych produktów opracowany przez brytyjską organizację konsumencką ECRA - The Ethical Consumer Research Association (http://www.ethicalconsumer.org/) lub dowiedzieć się więcej o fair trade, testowaniu na zwierzętach, ekoznakach i odpowiedzialnym biznesie.
1 gru 2009
rolka od papieru toaletowego jako obiekt użytkowy
27 lis 2009
Kalendarzw adwentowe cz.I
Na początek pochwalę się sama, kalendarzem, który zrobiłam z 24 plastikowych nakrętek i pudełka od pizzy. W środku nakrętek znajdują się małe niespodzianki - naklejki (tylko nie mówcie mojej córce). Inspiracją był dla mnie ten tutorial .
Druga propozycja wykorzystuje rolki z papieru toaletowego, wystarczy ich 12, bo każdą przecinamy na pół. Rolki dają więcej możliwości, jeśli chodzi o zapakowanie do środka małego upominku, a całość prezentuje się tak:
Zajrzyj też tu:
kalendarze adwentowe DIY cz. 2
kalendarze adwentowe DIY cz.3
kalendarze adwentowe DIY cz.4
26 lis 2009
Znów o Bankach Czasu...
W związku z tą sytuacją zareagowali posłowie, którzy wnieśli interpelację do Ministra Finansów. Odpowiedź jednak nie jest jednoznaczna, wiceminister uznał, że sprawa wymaga głębszego zbadania i zasugerował, że każda taka sprawa powinna być rozpatrywana indywidualnie. Póki co pozostaje więc czekać na jednoznaczne stanowisko resortu finansów i mieć nadzieję, że "Oprócz zasady powszechności podatków obowiązują przecież konstytucyjne zasady subsydiarności i sprawiedliwości społecznej, podług których państwo powinno wspierać inicjatywy oddolne, pełnić rolę opiekuna i dokonywać takiej wykładni prawa, która owe zasady by uwzględniała."
stąd
A jako post scriptum chciałabym zaprosić opolskie mamy na spotkanie dotyczące Banku Czasu Mam i wypożyczalni zabawek, które odbędzie jutro, czyli w piątek 27.11 o godz. 17.00 na ul. Luboszyckiej 1a/7 w Opolu.
23 lis 2009
Ach, ci artyści...
Tom Deininger to nie tylko twórca króliczka z petów, mandali z plastikowych zakrętek, zadziwiających portetów z odpadków, instalacji ze starych CD itp. Tworzy także bardziej "klasyczne" w formie obrazy, ale najbardziej znany jest chyba z niekonwencjonalnych zastosowań dla śmieci naszych codziennych...
20 lis 2009
Światowy Dzień Toalety
19 lis 2009
Światowy Dzień Rzucania Palenia
Dzisiaj, podobnie jak w każdy trzeci czwartek listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Wiadomo, że to nieprosta sprawa, ale warto sobie uświadomić, że konsekwencje palenia są nie tylko zdrowotne, ale także ekologiczne i ekonomiczne. Kiedyś pisałam już o eko-argumentach, ale prawdopodobnie nie dla wszystkich jest to dostateczna motywacja. Ciekawy serwis dla osób rzucających palenie pozwala natomiast obliczyć ilość "zaoszczędzonych" pieniędzy, wzrastającą z każdym dniem niepalenia. Jednoczenie stanowi on wirtualną grupę wsparcia dla osób chcących zerwać z nałogiem. Chcesz rzucić palenie - zajrzyj do Jabłuszkowa :-)
17 lis 2009
dokarmiać czy nie dokarmiać? Oto jest pytanie...
No, i jeśli już, to tylko we własnoręcznie zrobionym karmniku, np. takim:
takim (typ butelkowy, chyba najprostszy):
lub takim (dla milośników robótek ręcznych):
15 lis 2009
eko-czajnik
i wtedy przypomniałam sobie, że kilka lat temu ten sam patent na gotowanie wody, widziałam w indyjskiej części Himalajów - Ladakhu. Oto dowód:
Czajnik trochę słabo widoczny, ale jest tam pośrodku i właśnie gotuje się w nim woda na naszą herbatę, a wprawne oko dojrzy nawet ekopropagandowe napisy na drewnianych strzałko-tablicach "Keep the environment clean".
I tym optymistycznym akcentem...
13 lis 2009
ja bloguję, ty blogujesz...
Najprężniej rozwija się (czyli jest najczęściej aktualizowana) ekoblogia, działająca w ramach blosfery. Skupia się głównie na ekologicznych ciekawostkach technologicznych oraz futurystycznych wizjach świata, typu :"inteligentny" kosz na śmieci lub biurowa maszyna do przerobu zużytego papieru w papier toaletowy :-)
Innym rozwijającym się "zielonym" blogiem jest odkryta niedawno przeze mnie Natura!lna sprawa - lubię zaglądać, bo klimaty mi bliskie (w linkach też).
W rankingu tym nie można zapomnieć o Zielonych migdałach, które z większym lub mniejszym natężeniem postów działają już od 2005 roku, brawa za wytrwałosć!!!
Natomiast w kategorii "blogi od dawna nieaktualizowane" wygrywają:
Jak żyć nie szkodząc przyrodzie i nie uchodząc za dziwaka oraz Zielona strona życia. Żal mi zwłaszcza tego ostatniego, bo był inspirujący.
No, i jeszcze krótki (bo tylko 7-notkowy) porzucony blog Eko-fana.
I to chyba wszystko :-(
A następnym razem zdradzę moje ulubione eko-blogi z zagranicy...
ps. jeszcze zapomnialam - w kategorii "ekologia lokalna" wygrywają zdecydowanie EKOlodzy kochający Opole - pozdrawiam :-)
12 lis 2009
żarówka kontra świetlówka
"Czym różni się zwykła żarówka od świetlówki?Dlatego - nie wyrzucaj zużytych świetlówek do kosza!!! Opary rtęci są niebezpieczne dla środowiska i zdrowia, mogą prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego.
Żarówki, jak nazwa wskazuje to lampy żarowe. Emitują one światło z rozgrzanego do
wysokiej temperatury żarnika zawartego wewnątrz szklanej bańki lampy - to
dlatego jednocześnie oddają do otoczenia ciepło. Nie zawierają szkodliwych dla
zdrowia związków, ale są bardzo mało efektywne. Tylko 7% do 9% energii emitowane
jest w postaci światła, zaś reszta energii wypromieniowana jest w postaci
ciepła.
Świetlówki to lampy wyładowcze , które emitują światło w wyniku wyładowania w parach rtęci. Dzięki temu, w porównaniu do żarówek, są bardziej sprawne energetycznie, gdyż energię pożytkują głównie na emitowanie światła, a nie na wydzielanie ciepła. Ponieważ zawierają one rtęć (ok. 5 mg) traktowane są jako odpad niebezpieczny."
Oddaj je do sklepu RTV lub regionalnego punktu przyjmowania odpadów, adresy znajdziesz tu.
10 lis 2009
eko-koszulki...
Jakby ktoś gdzieś wypatrzył jakiś ciekawy koszulkowy eko-design, to proszę dać znać!
Dzisiaj takie wzory:
i jeszcze źródełko
6 lis 2009
zjedz coś!!!
Zdjęcia pochodzą z galerii Flickra i są naprawdę smaczne...
5 lis 2009
opony
Taki np. fotel z opony wypatrzony tu:
No, ale meble... to już było :-)
Za to nie było jeszcze tego - place zabaw wykonane ze starych opon i butelek plastikowych oraz gliny. Pomysł bomba, koniecznie zajrzyjcie do galerii - przy tworzeniu takich placów zabaw uczestniczą też dzieci i wygląda na to, że swietnie się przy tym bawią :-)
Brawo dla pana Hansa Pallada!
Oraz dla osoby, która wpadła na to, że stare opony wykorzystać można jako stojak dla rowerów: