15 mar 2014

Konsumencie - masz prawo nic nie kupić!

A wszystko co kupisz, może zostać użyte przeciwko tobie...

15 marca - Światowy Dzień (Praw) Konsumenta.


 Tak, konsumencie, masz prawo. Oprócz czterech podstawowych
  • do informacji,
  • do wyboru,
  • do bezpieczeństwa,
  • do reprezentacji,
masz też prawo powybrzydzać, zwrócić kota w worku, nawet do bojkotu masz prawo.
(Przy okazji - bojkot konsumencki niejedno ma imię, za szczególnie kuriozalny uważam ten :-) Na stronę natrafiłam przypadkiem, poszukując stosownych obrazków do dzisiejszego wpisu. Miałam nadzieję, że to żart jakiś, no ale witamy w Polsce... )Wracając do tematu - gorzej z egzekwowaniem praw konsumenta, ale od czego są odpowiednie organy. Warto się zapoznać ze stroną UOKiK-u - bardzo pouczająca lektura. Na przykład zestaw poradników, które dobrze jest przeczytać, zwłaszcza przed podpisaniem jakiejś wiążącej umowy. Przydać się też może zakładka Edukacja, a w niej poradniki dla seniorów, opisy kampanii konsumenckich i inne historie.
Istotny wydaje się też rejestr produktów niebezpiecznych (sporo zabawek!) - szkoda, że tak ukryty w różnych zakładkach i niezbyt przyjazny w przeglądaniu, ale jest. No, i szkoda, że oprócz mikrofotek i nic nie mówiących numerków nie podano np. nazwy producenta poszczególnych produktów umieszczonych w rejestrze...Ale jest. Cieszmy się i radujmy. Nie kupujmy.

 Jak uczyć dzieci świadomej konsumpcji? Skorzystajcie ze scenariusza zajęć dla gimnazjalistów zamieszczonego na ZielonejLekcji.pl. To dobrze opracowana podstawa, z której i dorośli mogliby skorzystać (za moich czasów takich tematów w szkole się nie poruszało...). Tutaj też kilka pomysłów edukacyjnych.

No, i obowiązkowa lektura wszystkich świadomych konsumentów - Kupuj odpowiedzialnie vel ekonsument.pl.

Brak komentarzy: