16 kwi 2014

Kurka wolna, jak one to znoszą?

Co prawda przymierzałam się do opisania moich wspaniałych weekendów, ale musi poczekać, bo przecież kury domagają się głosu.
Kurka wolna i Jak one to znoszą to hasła dwóch kampanii edukacyjnych dotyczących praw kur. Pierwsza z nich prowadzona jest przez Klub Gaja, który od 2005 roku uświadamia konsumentów, że kura też człowiek, a życie w klatce jest nieludzkie. Aby choć trochę im ulżyć, powinniśmy domagać się w sklepach jajek oznaczonych 0 i 1. A wciąż trudno je dostać w przeciętnym markecie lub sklepiku osiedlowym...
Raport Kupuj jajka z głową przedstawia sytuację kur w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

Zobacz film pokazujący prawdziwie szczęśliwe kury - które mogą rozprostować skrzydła, grzebać w ziemi, kąpać się w piachu i znosić jajka we własnym gnieździe.

  Normal and Natural from Edgar's Mission Farm Sanctuary on Vimeo.

752 kur wypuszczonych z klatek. A co z pozostałymi? 
Kampania Jak one to znoszą? rozpoczęła się tydzień temu z inicjatywy stowarzyszenia Otwarte Klatki, aktywnie działającego na rzecz praw zwierząt. Hasło celne, raporty wymowne, dlatego warto rozważyć wykluczenie jajek z diety, bo da się bez nich żyć. I to smacznie. A jak zastąpić jajka w wypiekach i potrawach? Tu z pomocą przychodzi bezpłatny ebook "Dobre decyzje. Alternatywy dla jajek" z przepisami na tofujecznicę, bezjajonez, ciasta i inne tradycyjne potrawy z jajkami w składzie.


Linki do raportu i ebooka znajdziecie też w dziale Ekopublikacje.

4 komentarze:

marisol pisze...

Jajka ostatnio spędzają mi sen z powiek... Kupujemy "jedynki" i "zerówki", ale to też nie załatwia sprawy.
Na szczęście mamy ogród, więc podjeliśmy decyzję o własnych kurach. Które będą sobie żyły spokojnie, będą traktowane jak każde inne nasze zwierzę i będą otoczone opieką aż do dnia naturalnej śmierci. Mieliśmy je po prostu kupić, ale dowiedzieliśmy się o akcji "Uwolnij kurkę" i poczekamy na możliwość odkupienia "odpadu produkcyjnego z fermy" - czyli kur które nigdy nie widziały słońca, trawy.

Kamphora z Podlasia pisze...

Klatki to jedna sprawa. Ale również chów "wolnowybiegowy" i "ekologiczny" to nieraz kury owszem, chodzące, ale stłoczone w niemiłosierny sposób i karmione koncentratami.

ekomania pisze...

marisol - co to za akcja? Rzuć linkiem!

Kamphora z Podlasia - tak, masz rację. Po przeczytaniu "Jeść przyzwoicie" także do mnie dotarło, że pojęcie "szczęśliwe kury" w kontekście hodowli to ściema.

marisol pisze...

Proszę bardzo :) https://www.facebook.com/pages/Uwolnij-kurk%C4%99/1410985255833155