18 mar 2010

Posadź (wirtualne) drzewo

Z pewnym takim sceptycyzmem podchodzę do akcji, które polegają na klikaniu codziennie w jakiś link w szczytnym celu. Tak jak Pajacyk i cała lista innych organizacji potrzebujących wsparcia. Chciałabym wierzyć, że klikanie rzeczywiście oznacza pomaganie, a nie tylko oglądanie reklam sponsorów. Powiedzmy, że wierzę, bo czasem klikam...
Ostatnio takie akcje szerzą się w kontekście ekologicznym, wobec czego czuję się w obowiązku, żeby was o tym poinformować, a może nawet zachęcić do zabawy w wirtualnego leśnika.
Np.firma TetraPak namawia nas - Posadź Drzewo! Sadząc wirtualne drzewo na stronie akcji i przesyłając linka do niego swoim znajomym (którzy mogą na nie klikać, aby drzewko urosło) powodujemy, że firma TetraPak zleci posadzenie prawdziwego drzewa w jednym z 5 parków narodowych w Polsce. Tegoroczna edycja zakłada posadzenie 100 000 drzew.
Znany browar Żywiec ma jeszcze większe ambicje - akcja Moje silne drzewo ma za cel posadzenie drugiego miliona drzew.
Podobna akcja Plant a tree została już zakończona z wynikiem 500 posadzonych drzew w Wielkopolskim Parku Narodowym.
Proekologiczna jest także firma Eco service, skupująca kartridże - w salonach elektromarketów i firmy Komputronik można oddawac puste pojemniki po tuszach, które zostaną poddane utylizacji lub recyklingowi, w zamian za co Klub Gaja posadzi drzewa (dotychczas siedem) w Beskidzie Niskim. O akcji "Drzewa za kartridże" poczytać można tu i tu.
Miłośnicy Microsoftu i przeglądarki IE mogą wziąć udział w akcji Carbon Grove - zasady podobne - ty hodujesz wirtualne drzewo, a Microsoft sadzi realne w wybranym przez ciebie kraju.
Wesprzeć inicjatywę sadzenia lasów mogą także podatnicy rozliczający się za pomocą PITów 36, 37, 38 i 39. Wystarczy, że złożą swoje zeznania podatkowe w formie elektronicznej, a nie papierowej, dzięki programowi e-pity (firmy e-file). Akcję e-las wspiera Fundacja Aeris Futuro, która od kilku lat prowadzi akcję Czas na las (pisałam o nich w kontekście ekologicznego zoffsetowania).
Jakby komuś było mało, to może posadzić drzewko osobiście, tymi rękami. Umożliwia to inicjatywa i - nie bójmy się tego słowa - kampania europejska Click a tree. Po zarejestrowaniu się na stronie, dostaniemy sadzonkę drzewka, które możemy posadzić w wybranym przez siebie miejscu.

Brak komentarzy: