27 kwi 2011

Domy z gliny

Jeśli kiedyś miałabym się porwać na budowę własnego domu, to oczywiście byłby to dom z gliny. Wykonany najchętniej przez brygadę Mud Girls, bo w dziewczynach z gliny po prostu się zakochałam :-)
I tym samym powracam do tematu earthship, czyli samowystarczalnych domów, budowanych z tego co jest "pod ręką". Czyli jeśli w okolicy mamy tylko glinę i drzewo, to robimy lepiankę, a jak mamy tylko stare opony i butelki po piwie, to chatkę klecimy właśnie z nich :-)
I w końcu udało mi się zobaczyć film o Mike'u Reynoldsie - prekursorze earthshipów. "Garbage Warrior" - polecam.

Pozwalam sobie zacytować fragment opinii na ten temat z forum Polskie Siedliska Rodowe:
"Domy są samowystarczalne same pobierają wodę, prąd i ciepło z otoczenia, a potem odpowiednio zarządzają tymi dobrami.
Prąd powstaje z energii słonecznej oraz wiatru, zgromadzona energia w akumulatorach wystarcza na 5 dni gdyby odłączyło się je od ładowania, dzięki użyciu przetwornic mamy w domu normalne ~230V 50Hz tylko bez licznika od elektrowni.
Woda pobierana jest z deszczu, zbiorników wodnych lub ziemi, następnie jest ona przefiltrowywana przez zespół filtracyjny i wykorzystana na zasadzie 3 stopni które oznaczono kolorami. Woda biała służy do spożywania i mycia się, woda czerwona to woda która została zgromadzona z kuchni i łazienki służąca do podlewania roślin, woda czarna to woda nie podlegająca już procesom filtracji służąca jedynie w ubikacji lub w celach np. umycia auta, tak więc ta sama woda zgromadzona np. z deszczówki jest wykorzystywana wiele razy zanim zostanie oddana z powrotem ziemi. Ciepła woda jest ogrzewana słońcem (kolektory słoneczne z pompą ciepła) z tym, że zamiast takich ze sklepu można skonstruować tańszym sposobem własne.
Temperatura jest utrzymywana na zasadzie zastosowania pasywnych technologi, kąt okien i projekt domu dostosowany jest tak aby powietrze przepływało pod nimi i cyrkulowało po całym mieszkaniu, do tego ściany z opon okazują się świetnym izolatorem do trzymania ciepła jak i chłodu. Do chłodzenia w ciepłe dni używa się specjalnej tuby wprowadzonej w ziemię, która pod wpływem pasywnego przepływu powietrza ochładza je.
Niektóre konstrukcje stosują także rurki z pasywnym obiegiem wody w ścianach, a na naprawdę zimne dni można użyć kominka, z którym owe rurki są łączone.
Ekologiczność się na tym nie kończy , bo w projekcie domu ujęty jest wewnętrzny ogród do hodowania żywności i roślin leczniczych, które mogą trafiać bezpośrednio z gałązki na talerz kuchenny. W ten sposób ograniczamy do minimum problem śmieci z opakowań produktów kupowanych w sklepach.
(...)
Earthship od innych eko projektów domów różni się przede wszystkim tym, że nie zmniejsza on zużycia z zewnętrznych źródeł płatnych, tylko całkowicie je eliminuje produkując wszystko w pełni samemu."
A dla chętnych - warsztaty i warsztaty:-)

Brak komentarzy: