12 kwi 2011

Uwolnić nasiona!

Brzmi trochę jak "uwolnić słonia"? Jak się okazuje nasiona też podlegają nadzorowi i manipulacjom (nie tylko genetycznym, ale także finansowym).Pozwalam sobie zacytować ze strony Uwolnić nasiona:
"W 2008 roku Komisja Europejska wprowadziła zmiany, które drastycznie ograniczają bogactwo rodzimych nasion dopuszczonych do masowej produkcji. Komisja dąży do wprowadzenia zakazu na rozprowadzanie wszystkich nierejestrowanych odmian. Na rynku zostaną tylko nasiona – hybrydy i nasiona genetycznie zmodyfikowane produkowane i kontrolowane przez korporacje, które domagają się również, aby na etykietach nie musiały ujawniać poziomu zanieczyszczenia nasion przez GMO (Genetycznie Modyfikowane Organizmy).
Coraz częściej nawet nasiona, które nie są genetycznie zmodyfikowane ulegają opatentowaniu np.: „nie-więdnące” pomidory, „przeciw-rakowy” brokuł i melony z dużą zawartością cukru. Lobbiści korporacji produkujących nasiona również wywierają presję na Brukselę, aby to tylko one mogły przeprowadzić wszelkie kontrole i badania na nasionach. (...)
Wpływ ponadnarodowych korporacji zajmujących się nasiennictwem i chemią stosowaną w rolnictwie wzrósł gwałtownie wciągu ostatnich 30 lat. Obecnie 10 największych firm produkujących nasiona opanowało 67% rynku światowego. Poprzez genetyczne modyfikacje, patenty i wprowadzenie opłat za rozmnażanie nasion, firmy te w niebezpieczny sposób podporządkują sobie bogactwo genetyczne naszej planety. Mniejsze firmy zostały wykupione, a bogactwo nasion niezbędne do utrzymania zróżnicowanej diety i biologicznej różnorodności zostało poważnie zagrożone. Z utratą różnorodności gatunków zwierząt i roślin wiąże się nierozerwalnie utrata wielowiekowego doświadczenia i związanej z nim wiedzy.

17 i 18 kwietnia 2011 to ŚWIATOWE DNI PROTESTU PRZECIW PATENTOWANIU NASION. W tych dniach w Brukseli, tysiące aktywistów i rolników działających na rzecz obrony tradycyjnych nasion spotka się w celu wymiany nasion.  W Polsce w dniach 16, 17, 18 kwietnia odbędzie się ogólnokrajowa akcja “UWOLNIĆ NASIONA OD KORPORACJI” jako wyraz poparcia ŚWIATOWYCH DNI PROTESTU PRZECIW PATENTOWANIU NASION. Akcję koordynuje ICPPC – Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi. 

Sprawdź czy w Twoim mieście będzie można uwolnić nasiona. W Opolu o akcji można będzie dowiedzieć się na Ulicy Kultury (14-16.04.2011).

Brak komentarzy: