21 lip 2011

Chrońmy polskie pszczoły!

Cytat z fb wydarzenia pod tym samym tytułem:
"W ostatnim czasie wiele słyszymy o tym, że zarówno na całym świecie jak i w Polsce, mamy do czynienia z masowym wyginięciem pszczół. (...)
Dlaczego pszczoły giną ?

Pszczelarze w wielu krajach na świecie, a także i w Polsce załamują ręce, gdyż w pasiekach masowo giną pszczoły, a nasz cały łańcuch pokarmowy jest w niebezpieczeństwie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak duży wpływ na nasz łańcuch pokarmowy mają pszczoły. Nie wytwarzają one tylko miód, ale zapylają też około 90 % roślin, które są przez nas uprawiane. Co jest powodem takiego biegu zdarzeń ? Dlaczego pszczoły masowo giną ? Jest wiele teorii na ten temat. Jedni wskazują negatywny wpływ fali magnetycznych czy telefonii komórkowej, inni wpływ roztoczy pasożytniczych czy wirusa australijskiego. Najbardziej prawdopodobne jednak jest to, iż pszczoły giną masowo ponieważ zatruwają je pyłki roślin modyfikowanych genetycznie, a dokładniej zawarte w nich pestycydy, a także poprzez stosowanie przez rolników niedozwolonych środków ochrony roślin.

Co to tak naprawdę znaczy dla nas ?


Już Albert Einstein uważał, że wyginięcie pszczół będzie oznaczać równocześnie wyginięcie ludzkości w ciągu czterech lat. Jeżeli populacja pszczół drastycznie się zmniejszy to wyginą zapylane przez nie rośliny, a co za tym idzie związane z nimi owady i zwierzęta. Następujący bieg zdarzeń zredukowałby produkcję żywności na świecie o 1/3 i w konsekwencji oznaczałby katastrofalny w swoich skutkach głód na całym świecie."


Z czego wniosek - chrońmy pszczoły, bo nie będzie co jeść :-/ 
A jak konkretnie pomagać pszczołom? Na ekologia.pl znajdziecie kilka konkretnych wskazówek.

1 komentarz:

Ninette pisze...

Niektórzy pszczelarze skarżyli się, że mają mniejsze kolonie pszczół, bo nie mają one mniejsze obszary do zapylania, bo ludzie nadmiernie wykaszają łąki i jest mniej kwiatów.