26 paź 2011

Ekopogrzeb

Chyba pod wpływem dziwnej multi-kulti mieszanki panującej obecnie w blogosferze (Halloween + Zaduszki), moje myśli krążą dziś wokół pogrzebów.
Że takie nasze tradycyjne trumny i nekropolie są bardzo nieekologiczne...
Zakopywanie ciał w ziemi grozi przeniknięciem szkodliwych związków do gleby i wód podziemnych. Plus powierzchnia cmentarzy wciąż się powiększa. I dodatkowo cały ten biznes związany z produkcją trumien, nagrobków, sztucznych kwiatów - szkoda gadać.
Z kolei spalanie zwłok  powoduje dużą emisję dwutlenku węgla (ale przynajmniej urny z prochami zabierają mniej miejsca).
I tak źle, i tak niedobrze.
Wg autora artykułu Pogrzeb ekologiczny bardziej ekologiczną formą pochówku jest zamrożenie ciała, przerobienie na proszek i zakopanie.
Gdyby jeszcze w takim miejscu posadzić drzewa i zamiast na murowany cmentarz iść do lasu albo parku...
Bardzo mi się ta wizja podoba :-)
Innym ekologicznym sposobem jest pogrzeb na morzu, ale w naszym prawodawstwie dotyczy on tylko osób zmarłych na okrętach płynących na pełnym morzu, czyli nikłego procenta społeczeństwa...
A w Kulturze pogrzebu zobaczyć można kilka ekologicznych cmentarzy i wiklinową trumnę. Zachęcam tez do przeczytania refleksji [totalny OT - mózg działa jak pies Pawłowa. Jest temat "pogrzeb" i automatycznie pojawia się słowo "refleksja", choć w innym przypadku użyłabym słowa "wpis", "wywód", "przemyślenia" itp.. Koniec OT] Tomasza Matkowskiego na temat ekologicznego podejścia do pogrzebów.
I jeszcze jeden wpis o eko-trumnach. I ciekawostka -  trumna EKO 2000


"Trumna EKO-2000 to idealny produkt przeznaczony do kremacji. W swojej kategorii jest to niewątpliwie cenowy lider na świecie.
Trumna EKO-2000 to produkt autorski właściciela firmy pana Marka Gójskiego, wyróżniony Złotym Medalem na Wrocławskich Targach Sztuki Cmentarnej NECROPOLIE 2001.

Trumnę kremacyjną EKO-2000 charakteryzuje:
- wybicie ekologiczne - kapka i poduszka,
- lekka konstrukcja - 8 kg,
- duża wytrzymałość - do 150 kg,
- krótki montaż - około 5 minut,
- nowatorskie zamknięcia,
- uniwersalny rozmiar - 1950x550x513,
- szczelna i solidna konstrukcja,
- estetyczny wygląd,
- niska cena.
Należy dodać, że proces kremacji przy użyciu trumny EKO-2000 zostaje skrócony nawet o 30 minut.

Dodatkowe wyposażenie trumny EKO-2000:
- ubranie kremacyjne dla zmarłych,
- kołderka kremacyjna,
- nogi 5 szt + podkładki + wkręty.
Wszystkie elementy wyposażenia ulegają 100% spaleniu spełniając normy europejskie.

Akcesoria usprawniające pracę:
- trumna dębowa - etui zapewniające bardzo eleganckie wystawienia ciała w trumnie EKO-2000 do pożegnania lub udziału w uroczystościach pogrzebowych przed spopieleniem."

To by było na tyle. Motyle.

Brak komentarzy: