28 kwi 2010

Modnie i etycznie

Temat związany pośrednio z ekologią, a zatem przypominam, że jest taka strona jak Modnie i etycznie, która zwraca uwagę na problem warunków pracy w przemyśle odzieżowym. Można poczytać o kwestiach wynagrodzenia, czasu pracy, rzeczywistej ceny ubrań, zdrowiu i bezpieczeństwie pracowników oraz o tym, co każdy z nas może zrobić w tej sprawie...
Czyli:
"szanuj pracę ludzi - Przy kolejnych zakupach zastanów się, czy faktycznie potrzebujesz nowych ubrań. Może te stare są jeszcze w dobrym stanie i odrobina kreatywności może sprawić, że znowu zaczną ci się podobać. Szanuj pracę tych, którzy je uszyli.

wybieraj mądrze - Zastanów się, skąd pochodzą twoje ubrania. Czy można ufać firmie, że zadbała o przestrzeganie praw pracownika w szyjących dla niej fabrykach? Jeśli możesz, wybieraj firmy, które znane są z dbania o sytuację pracowników.

wywieraj nacisk na firmy
- Siłą, z którą najbardziej liczą się koncerny odzieżowe, jest głos ich klienta. Pozwól im go usłyszeć. Pisz, pytaj, pokaż, że obchodzi cię sytuacja ludzi szyjących twoje ubrania. Zapytaj swoją ulubioną firmę, co robi na rzecz praw pracowniczych.

wspieraj kampanie na rzecz praw pracowników - Działa już wiele kampanii mających na celu poprawę sytuacji pracowników w branży tekstylnej. Aktywiści wywierają nacisk na koncerny odzieżowe, wspierają związki zawodowe pracowników, piszą do rządów swoich państw i rządów w krajach produkujących odzież. Ty też możesz się włączyć te akcje!

pamiętaj o środowisku - Jeśli możesz, wybieraj odzież szytą z bawełny organicznej. W ten sposób wspierasz ekologiczne rozwiązania przy uprawie bawełny i oszczędzasz światu ton szkodliwych pestycydów.
dowiedz się więcej - Dowiedz się więcej na temat tego, co dzieje się w fabrykach odzieżowych i co ty możesz zrobić, żeby tę sytuację poprawić."
Ja bym jeszcze dodała - korzystaj z second-handów, swap-party, oddawaj ubrania potrzebującym i pamiętaj, że moda lubi się powtarzać, więc za jakieś 20 lat twoje obecne ciuchy znów będą na topie :-)
Jako motto angielskie powiedzonko "one man's trash is another man's treasure" i ilustracja by Kaha.


Brak komentarzy: