6 maj 2015

Trofea inaczej

Trofeum łowieckie, trofeum myśliwskie – odpowiednio spreparowana, niejadalna część ciała upolowanego lub złowionego zwierzęcia, stanowiąca dla myśliwego lub dla wędkarza pamiątkę pomyślnego polowania lub połowu. Trofea pełnią również rolę dydaktyczno-badawczą. Za trofeum myśliwskie uważane są części ciała charakterystyczne dla danego gatunku wyróżniające się specyficznymi cechami, np. skóra, futro, pióra, urożenie (poroże lub rogi), czaszka, uzębienie i pazury.

Polowaniom i trofeom moje stanowcze NIE.
Oczywiście podsuwam do podpisu stosowną aktualną petycję: Polowania nie dla dzieci


A co do trofeów, to są alternatywy :-P

Np. robione przez Annę Valerie Dupond:
lub zminiaturyzowane, do własnoręcznego złożenia:wydziergania (Magda van der Vloed):


lub moje faworyty, czyli trofea roślinne - pomysłowe wazoniki Elkebana :-)
1 komentarz:

mako pisze...

Trofea są OBRZYDLIWE!!!! Jeszcze jestem w stanie zrozumieć gromadzenie eksponatów w celach czysto naukowych (uczelnie, pracownie itp) - oczywiście zdobywane w humanitarny sposób ( mam nadzieję, że taki istnieje), ale powiesić sobie wypchanego ptaka w salonie....
Długo się przekonywałam do panującej mody na wieszanie poroży w skandynawskim stylu i przyznaję, że w końcu się przekonałam, ale: jeśli naturalne poroże - to TYLKO takie porzucone w naturalny sposób przez zwierzę albo takie pomysłowe trofea, jakie pokazałaś wyżej, czyli z gipsu, tektury, materiału.
Pozdrawiam