6 sty 2010

butelki PET - cz. 4

Wróćmy do plastikowych butelek... Tym razem zainspirowały mnie pomysły z Brazylii, o których poczytac można na The Temas Blog. Ekologiczne programy traktują butelki PET jako materiał budowlany. Służący np. do stworzenia solarnego grzejnika na wodę, o tak jak tu:


Około 3000 takich grzejników zostało zbudowanych już w gospodarstwach w stanie Parana (Brazylia) w ramach ekologicznego programu "Gorąca woda dla wszystkich". Do zbudowania takiego solarnego zbiornika wykorzystuje się ok. 200 butelek PET i 200 opakowań typu Tetra-pak. Tutorial dla osób pragnących ciepłej wody na działce lub chatce w górach odsyłam tu (co prawda po portugalsku, ale rysunki są b. dokładne). W Ameryce Łacińskiej powstają także domy z butelek (plus cement) oraz cysterny na wodę.
 2. Kolejny brazylijski pomysł na wykorzystanie PETów, to projekt fundacji Onda Azul (Niebieska Fala), czyli tworzenie mebli z butelek. Na przykład takich:

Wobec czego teraz prawie w każdej faweli usiąść można na ekologicznych pufach (każda z robiona z 75-250 butelek), powstały także małe przedsiębiorstwa produkujące takie siedziska. Brawo dla Brazylii! :-)

1 komentarz:

admin pisze...

Fotel z opakowania pet ? Hehe świetny pomysł.