22 sty 2013

Dzikość oswojona

Takie to czasy nastały, że aby mieć wgląd w życie dzikich zwierząt, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy w miarę szybkie łącze i można w czasie rzeczywistym podglądać żubry na polanie czy bociany w gnieździe (aktualnie ptaki w karmniku, bociany na wiosnę dopiero, ale kamerka pracuje nonstop). 
Dzięki kamerom i fotopułapkom rejestrowane jest życie przyrody, paradoksalnie możemy ją w ten sposób lepiej poznać i polubić. Polecam film Wilcy!


Mieszane mam uczucia znów. Z jednej strony super, jeden krótki filmik może pokazać i nauczyć o wiele więcej niż wizyta w ZOO, czy wykład na biologii. W sumie dzięki takim podglądom zainstalowanym na całym świecie spokojnie można by zlikwidować instytucję ogrodów zoologicznych. Ale z drugiej strony... - czy ktoś się tych żubrów i bocianów pytał o zdanie, czy chcą brać udział w tym swoistym Big Brotherze? Wiem, że to głupie, ale wyobraziłam sobie, że i nas-ludzi ktoś wciąż nagrywa i obserwuje (zresztą poniekąd już tak jest, tzw. monitoring w miejscach publicznych, czy Google Street View), a potem komentuje nasze zachowanie na jakimś kosmicznym fejsbuku, ale na szczęście do gniazda jeszcze mi nikt kamerki nie zamontował...
Poza tym to takie makdonaldowe - zamiast godzinami przedzierać się przez haszcze, odganiać się od komarów i meszek, żeby zobaczyć łanię i zaskrońca, wystarczy zrobić klik i już, przyroda na monitorze...
Generalnie jestem panną z miasta, moje spotkania z dziką przyrodą nie są tak spektakularne i wyjątkowe jak u przyrodników zrośniętych z lasem, ale wierzcie mi - żadna transmisja on line nie zastąpi spaceru po puszczy w czasie rykowiska. Pamiętam pomimo upływu 15 lat.

Więc przy okazji - w najbliższy weekend w całej Polsce odbywa się Zimowe Ptakoliczenie. Wziąć udział może każdy, wszędzie. Wystarczy przez godzinę w sobotę lub niedzielę obserwować najbliższy karmnik i liczyć ptaki. Można też liczyć w plenerze. Liczą się zarówno wróbelki, jak i kaczki, gołębie, wrony, sikorki, czy łabędzie. Na stronie  OTOPu można sprawdzić, czy koło nas nie odbywa się z tej okazji spacer z ornitologiem. A po zakończonych obserwacjach wyniki należy wpisać do Karty Obserwacji (będzie można pobrać ze strony OTOPu, od czwartku) i wysłać mailem do 4 lutego. Dacie radę :-)


Brak komentarzy: