23 lip 2012

Skup się

O tej książce wspominałam rok temu. Dobra wiadomość dla tych, którzy wolą czytać po polsku brzmi - pojawiło się polskie tłumaczenie :-)

Skup się. Prosta droga do sukcesu Leo Babauty to krótki (ale treściwy) poradnik dla minimalistów. A już zwłaszcza dla tych, którzy cierpią na wielozadaniowość i starają się zrobić zbyt wiele rzeczy w jednym czasie.
Nie wiem jak wy, ale mnie to dopadło. Myślałam, że kontroluję sytuację, ale im więcej czasu spędzam przy kompie, tym większe mam problemy ze skupieniem się na jednym wątku (choćby nawet byłby to wpis na bloga albo krótka odpowiedź na e-maila). Na szczęście jest kilka trików, które mogą się przydać wszystkim infoholikom.
Oczywiście nie każdego stać na ekstremalny minimalizm w postaci usunięcia skrzynki e-mail, profili na forach i portalach społecznościowych i systematycznego spędzania czasu off line i unplugged.
Jednak po przeczytaniu "Skup się" wprowadziłam pewne modyfikacje czasu spędzanego przed kompem, np. założyłam sobie blokady na strony, na których spędzam stanowczo zbyt dużo czasu i to zazwyczaj bezproduktywnie. Dzięki wtyczce LeechBlock do Mozilii między godziną 9.00 a 17.00 nie działają moje ulubione fora. Kiedy na nie z przyzwyczajenia kliknę pokazuje mi się blank page. I dobrze, mniej rzeczy mnie rozprasza.
Poza tym wykasowałam prywatne konto na fb, zostawiając sobie tylko "służbowego" fanpage'a. Tu też mam limit. Jeśli spędzę na stronie dłużej niż pół godziny w ciągu 4 godzin, znów widzę pustkę. Obsługa Leech Blocka jest b. prosta, polecam wszystkim, którzy tak jak ja, nie mają wystarczająco silnej woli, żeby po prostu nie zaglądać. Tu kilka słów o wtyczce po polsku.
Poza tym Leo Babauta namawia (jak to minimalista) do wyrzucenia zbędnych rzeczy, czyli pozbycia się wszelkich przeszkadzajek - nie tylko wirtualnych, ale też materialnych. Im mniej bodźców, tym łatwiej się skupić. Na pewno coś w tym jest, tylko czemu tak trudno pozbyć się balastu?
No, i sporo rad dotyczy slow life'u, życia chwilą, cieszenia się drobnostkami, podążania z nurtem (wu-wei), uważności, pozbywania się celów, nieplanowania, upraszczania życia.  Sympatycznie się czyta, gorzej z wprowadzeniem w życie, ale to chyba przypadłość większości poradników :-)

A co do książki to można ją też kupić w formacie mobi i epub w nowej księgarni internetowej Woblink. Ja natomiast bardzo dziękuję Wydawnictwu M za bezpłatne udostępnienie ebooka do recenzji :-)

1 komentarz:

naturalozakupoholiczka pisze...

spadłaś mi z nieba z tym postem. Szukałam takowego programu, który pozwoli mi trochę poblokować przeszkadzajki