1 lis 2013

Wszędzie dobrze, ale...

Wróciłam i patrzę na swoje miasto nowymi oczami - jak tu czysto i zielono, jak cicho, jak bogato... Jak mało ludzi na ulicach. I żadnych krów, małp i bezpańskich psów wylegujących się na ulicach. Oczywiście w porównaniu z.
Dobre były te wakacje, ale i tak cieszę się z powrotu. Niesamowite ilości śmieci, hałas, pył, brud i bieda na dłuższą metę są trudne do zniesienia. Dużo łatwiej się przyzwyczaić do ostrej indyjskiej kuchni, podróży pociągami, intensywnych kolorów i zapachów, widoku Himalajów i temperatury. Ale po miesiącu można zatęsknić za chlebem, wanną i spokojem. i nawet za rodziną można zatęsknić :-) Fajny to stan.
Pewnie znacie opowieść o globalnej wiosce - gdyby Ziemia była wioską liczącą 100 mieszkańców. No to posłuchajcie :-)

"Gdybyśmy całą ludzkość zredukowali do wioski liczącej 100 mieszkańców, jednocześnie uważając na proporcje występujące wśród narodów, w wiosce mieszkało by:


57 Azjatów
21 Europejczyków
14 Amerykanów (północ i południe)
8 Afrykanów

52 kobiety
48 mężczyzn
70 nie-białych
30 białych
70 niechrześcijan
30 chrześcijan
89 heteroseksualnych
11 homoseksualnych

do 6 osób należałoby 59% bogactwa świata i wszyscy pochodziliby z USA
80 osób mieszkałoby w niedostatecznych warunkach mieszkaniowych
70 osób byłoby analfabetami
50 byłoby niedożywionych
1 by umierała
2 by się rodziły
1 miałaby komputer
1 miałaby ukończone studia wyższe

Jeżeli dziś rano obudziłeś się nie chorym, ale zdrowym, jesteś szczęśliwszy niż 1 milion ludzi, którzy nie dożyją następnego tygodnia
Jeżeli nigdy nie przeżyłeś wojny, samotności z powodu uwięzienia, agonii udręczonego lub nie czułeś głodu, jesteś szczęśliwszy niż 500 milionów ludzi na tym świecie. Jeżeli możesz chodzić do kościoła bez lęku, że będzie się tobie groziło więzieniem lub śmiercią, jesteś szczęśliwszy niż 3 miliardy ludzi na świecie.
Jeżeli w twojej lodówce znajduje się jedzenie, jesteś ubrany, masz dach nad głową i łóżko do którego możesz się położyć, jesteś bogatszy od 75% populacji światowej.
Jeżeli masz konto w banku, trochę pieniędzy w portfelu i trochę drobnych w małym pudełku, należysz do 8% najbogatszych ludzi tego świata.
Podczas czytania tego tekstu jesteś podwójnie błogosławiony, gdyż nie należysz do 2 miliardów ludzi, którzy nie umieją czytać.
I jesteś jednym na 100, którzy mają komputer!
Jeżeli patrzy się na świat z tej perspektywy, staje się jasne, że przynależność, zrozumienie, akceptacja, wykształcenie itp. Są niezbędne.
Pewien człowiek powiedział kiedyś:
Pracujcie, jakbyście nie potrzebowali pieniędzy,
Kochajcie, jakby nikt was nie skrzywdził,
Tańczcie, jakby nikt nie patrzył,
Śpiewajcie, jakby nikt nie słuchał,
Żyjcie, jakby tu był raj na Ziemi."

Tekst, choć krytykowany, stał się memem, doczekał się wielu wersji graficznych, filmowych i książkowych. Ma też liczne strony internetowe, lubię . I infografiki Toby Ng lubię.


2 komentarze:

kiosc pisze...

Witaj w domu. Rozumiem Cie doskonale, po mojej 3 miesięcznej podróży po Indiach i Nepalu czułam się bardzo podobnie. Moje spojrzenie na wiele rzeczy bardzo sie zmieniło, zaczęłam bardziej doceniać to co mam, bo sami nie wiemy jak wiele mamy, dopiero takie miejsce jak np Indie nam to uświadamiają

ekomania pisze...

Dzięki za komentarz! Mam nadzieję, że nieprędko wrócę do typowego polskiego narzekania :->