4 mar 2016

Design dla uchodźców

Dwa tygodnie temu ruszył międzynarodowy konkurs pn. Refugee Challenge.


A więc:
"Do 1 maja można zgłaszać swoje pomysły, które następnie zostaną poddane ocenie. Następnie twórcy będą mieli czas na wprowadzenie ewentualnych poprawek do swoich projektów.
Kolejnym etapem będą nominacje, spośród których jury, 1 lipca br., wyłoni 5 finalistów. Otrzymają oni budżet w wysokości 10 000 euro oraz wsparcie ekspertów podczas tworzenia prototypów swoich pomysłów. W październiku pierwowzory zostaną przedstawione partnerom realizacyjnym. Wyniki konkursu będą ogłoszone w grudniu i zaprezentowane w formie wystawy.
Do konkursu może zgłosić się każdy, niezależnie od wieku czy wykonywanego zawodu. Pomysły mogą być różnorodne, od produktów i przestrzeni, aż po usługi czy technologie. Projekty mogą dotyczyć istniejących rozwiązań lub proponować nowatorskie idee. Ocenie będą poddawane m.in. kreatywność, unikalność, jakość wykonania, związek z tematem konkursu, a także korzyści, jakie wynikną z wprowadzenia projektu w życie.
Patronat medialny konkursu w Polsce objęło F5, a patronat merytoryczny School of Form w Poznaniu."
Więcej informacji o konkursie i zgłoszeniach można znaleźć na stronie http://www.whatdesigncando.com/challenge/

Może i wśród czytelników Ekomanii są wymyślacze takich rzeczy jak:
materace zrobione z kamizelek ratunkowych?


meble z kartonu lub Instant Home (projekt Jerzego Łątki)


płaszczo-śpiwór (choć widziałam już ładniejsze niż ten poniżej) rowero-pralki
W ogóle rowero-maszyny są cool. I inne wynalazki wykorzystujące energię kinetyczną też. 
 Inne pomysły - w rodzaju solarnych lampek, przenośnych ładowarek, inkubatora, czy filtrów do wody - opisanych w 6 designs to help refugees live a better life, też są mile widziane. 

Dla ewentualnych uczestników konkursu podpowiadam, że dobrze jest przejrzeć strony dotyczące bushcaftu, survivalu czy preppersów. Bo może nie warto wymyślać prochu od nowa, tylko wystarczy udoskonalić lub przystosować coś, co już wymyślone zostało :-) W każdym razie gdzie jak gdzie, ale u ludzi lasu można znaleźć sporo inspiracji dotyczącej sztuki przetrwania w trudnych warunkach... Taki np. Life Straw, czyli podręczny filtr do wody (swoją drogą można go kupić w Polsce): 
 
 Bardzo jestem ciekawa, jakie pomysły znajdą się w gronie wyróżnionych w tegorocznym konkursie. Za wszystkich uczestników trzymam kciuki!

Brak komentarzy: