24 sty 2012

Eko-smok

A było to tak. Wczoraj zastanawiałam się, czy pójść śladem niektórych internetowych serwisów i zaprotestować jakoś przeciwko ACTA, czy też raczej zainspirować się chińskim nowym rokiem (Wodnego Smoka). Ale potem nadeszły ważniejsze sprawy życiowe, Córka nie chciała wyjść z wanny, dopóki piana nie zniknie (cała!), o godzinie 22.03 stwierdziła że jest głodna, zjadła 5 klusek, przeczytałyśmy po raz kolejny Króla Lwa (hakuna matata) i przed 23.00 padłyśmy obie.
A ponieważ o ACTA i tak wszędzie jest głośno, to poczytajcie o eko-smoku :-)
Otóż często idę na łatwiznę i po prostu wklepuję w googla najróżniejsze wyrażenia z prefiksem "eko" i czekam co w sieć się złapie. Dzięki temu dowiedziałam się, że domenę Ekosmok.pl okupuje sympatyczna firma z Krakowa, zajmująca się odbiorem odpadków kuchennych z instytucji i lokali gastronomicznych. No, i bardzo dobrze, w pełni popieram, bo kompostowanie w mieście wcale nie jest nauką łatwą, ani małą. Jeszcze jak człowiek ma to szczęście, że ma działkę (albo dostęp do niej), to można obierki podrzucać raz w tygodniu, ale bez tego pozostaje jedynie kompostownik na balkonie lub nękanie urzędu gminy o wprowadzenie systematycznej zbiórki odpadów organicznych...
Natomiast fale internetu anglojęzycznego wyrzuciły mi na ekran link do amerykańskiej firmy Ecodragon.com, produkującej obuwie i odzież z konopi.
Ale hemp to już zupełnie inna historia :-)

3 komentarze:

(beEKO). pisze...

Należę do tych szczęściarzy, którzy mają rodziców działkowców, a Ci w swoim ogródku spory kompostownik. Raz w tygodniu wożę im moje odpadki organiczne, a robaczki już wiedzą co dalej robić :-)
Pozdrawiam!

nata pisze...

jeśli brak działki,czy kominka(akurat rzucam wszystkie organiczne odpadki do spalenia) odpadki kuchenne można kompostować w takich kubłach domowych, np. http://naturemill.com/pro.html
(wiem, że są dostępne w Polsce znacznie tańsze, ale coś znaleźć nie mogę = państwo Z. korzystają) a powstałą ciecz lać w kwiatki.
a w ramach ciekawostki, to swego czasu, w Opolu, ze szpitala wojewódzkiego pan B. przyjeżdżał i zbierał wszystkie odpadki kuchenne i karmił nimi swe świnie - ale to już nie jest wege historia ..

Asia-eight pisze...

Można kompostować w domu/mieszkaniu za pomocą specjalnych pojemników oraz efektywnych mikroorganizmów do kupienia w Polsce :) Można też takie pojemniki zrobić samemu :)