17 maj 2012

Co siedzi w chlebie

Co siedzi w chlebie oprócz mąki, wody i drożdży? Mnóstwo innych dodatków, niekoniecznie spożywczych. Na przykład ta słynna sól przemysłowa (źródło),  polepszacze, koncentraty słodu (aby uzyskać ciemny kolor pieczywa)m konserwanty (czytaj dalej...)
Branża piekarska ma także na sumieniu wiele mniejszych grzeszków - nieprawidłowe oznaczanie składników na etykietach i wprowadzanie konsumentów w błąd (jako chleb orkiszowy sprzedaje się bochenek, w którym mąka orkiszowa stanowi zaledwie kilka procent składu) (źródło)

Ale co tam, przecież wcale nie musimy tego jeść. Jak się okazało, moje przekonanie o tym, że własnoręczne pieczenie chleba w domu to żmudna robota wymagająca wyższego stopnia wtajemniczenia i/lub maszyny do pieczenia chleba, okazało się całkowicie błędne.
Dzięki Asisku i zakwasowi, który od niej dostałam (oraz przepisowi), zdobyłam sprawność piekarki. Kolejne dwa bochenki zostały wczoraj wyjęte z piekarnika i wygląda na to, że znikną równie szybko jak pierwsze :-) Zdjęć nie będzie, bo musiałabym naładować baterie do aparatu, musicie mi wierzyć na słowo.
Dla zainteresowanych tematem -strona chleb.info.pl, gdzie znajdziecie przepisy na zakwas i różne rodzaje pieczywa domowego. Smacznego!


3 komentarze:

adi pisze...

Już od dawna piekę sama.szybko nabiera się wprawy. Bochenki znikają szybciej niż świeże bułeczki. Zapraszam na moje chlebowe przepisy. Www.szelmostwa-lisa.blogspot.com pozdrawiam!

ekomania pisze...

smacznego masz bloga :-) Chleb szpinakowy mnie zaintrygował, muszę spróbować!

Zielona pisze...

No właśnie, domowy chleb to jest to. Też ostatnio uczę się tej sztuki. Na szczęście mam dobrego nauczyciela- tatę :)