25 maj 2012

Piosęki, czyli drzewa przebojów

Wczoraj w paczkomacie InPostu odebrałam sadzonkę lipy, którą dostałam w ramach akcji Nasz park. Wciąż jeszcze można zamawiać drzewka, ale zostały już tylko buki. Aby to zrobić, trzeba zarejestrować się w usłudze Paczkomaty, a potem wrócić na stronę Nasz park, podać swój numer telefonu i zamówić drzewko dla siebie lub przyjaciela. Po kilku dniach powinniśmy dostać smsa z kodem odbioru przesyłki (trzeba to zrobić w ciągu 24 godzin). A potem można posadzić drzewo, zgodnie z hasłem przewodnim akcji:
"Sęk w tym, aby posadzić drzewo. Posadźmy ich razem 50 tysięcy!"

Moja lipa znajdzie miejsce na działce. Ale co z tymi, którzy działek nie mają i chcieliby po prostu posadzić drzewo w najbliższej okolicy? Niestety nie jest to takie proste, bo każda gmina ma swoje wewnętrzne przepisy regulujące kwestię zieleni miejskiej. Pozwalam sobie zacytować komentarz z EkoOpole:
"Posadź drzewo, ale gdzie? Jeśli nie masz prywatnej działki, to posadź na stronie internetowej. Drzewo jest bez szans. Nie ma takiego miejsca gdzie można posadzić drzewo. Nie posadzisz w mieście, bo gdzie?Na trawniku skoszą, poza miastem, gdzie? na polu nie, nawet nad rowem nie, bo wytną melioranci. Gdzie są miejsca dla drzew, napisz mi to koniecznie.
W Muratorze jest taki tekst:
http://www.muratordom.pl/ogrod-i-otoczenie/drzewa_-krzewy_-krzewinki/gdzie-sadzic-drzewa_,6470_147.htm
Jeżeli drzewa mają rosnąć przy budynku, warto zachować odległość od elewacji nieco większą niż promień korony, jaką prawdopodobnie będą miały za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.
Drzewa najlepiej sadzić na obrzeżu działki, jednak nie tuż przy ogrodzeniu, bo gdy urosną, mogą je zniszczyć – konary mogą przerastać lub wyginać pręty ogrodzenia, a korzenie uszkodzić jego fundament. Drzew nie powinno się sadzić blisko granicy działki także ze względu na dobro sąsiadów. Lecące liście i gałęzie zacieniające ich posesję mogą przecież przeszkadzać. Nie ma co prawda przepisów, które regulowałyby, w jakiej odległości od granicy mogą być sadzone drzewa i krzewy, jednak trzeba się liczyć z tym, że sąsiedzi poproszą o przycięcie gałęzi i korzeni przerastających na ich stronę lub zrobią to sami. Będzie to zgodne z Kodeksem cywilnym.
Jeżeli drzewa mają rosnąć przy budynku, warto zachować odległość od elewacji nieco większą niż promień korony, jaką prawdopodobnie będą miały za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat (można sprawdzić w literaturze). Gdy posadzone tuż przy budynku drzewo się rozrośnie, jego konary mogą uszkodzić elewację lub pokrycie dachu, a korzenie – fundamenty. Poza tym liście spadające jesienią z wysokiego drzewa będą zapychać rynny.
Zanim zostaną posadzone drzewa, trzeba sprawdzić na projekcie instalacji przebieg przewodów i rur. Drzew nie należy sadzić w odległości mniejszej niż 2 m od nich, ale warto też pamiętać, że system korzeniowy dużych drzew jest bardzo rozgałęziony – ich korzenie sięgają dalej niż 4 metry od pnia. Szczególnie trzeba uważać na drzewa szybko rosnące, które w ciągu kilkunastu lat mogą osiągnąć nawet 20 m wysokości."

Najlepiej więc przed sadzeniem zadzwonić do Wydziału Ochrony Środowiska albo Ogrodnika Miejskiego i spytać, co oni o tym myślą. Albo zaryzykować, chuchać, dmuchać i czekać aż wyrośnie...

Brak komentarzy: