14 kwi 2013

Dzień siódmy - podziel się

Dwa tygodnie temu pisałam o sharing economy, a ostatnie zadanie Tygodnia innego niż wszystkie to wolontariat/dzielenie się z innymi wiedzą, doświadczeniem/pomaganie. Pomóc miało zrobienie sobie listy organizacji, którym chciałoby się pomagać i przeanalizować powody, dla których jednak się tego nie robi :-)
Ponieważ mam już swoje lata, to przez moją listę wolontariackich uniesień przewinęło się sporo organizacji i petycji. Akcje prozwierzęce, antycyrkowe, Food Not Bombs, Amnesty International, Porozumienie 8 Marca, Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, Greenpeace, alterglobalizm, Rospuda, Mamowo to tylko te najważniejsze.
Obecnie (jak widać na blogu) przeżywam fascynację oddolnymi inicjatywami miejsko-ogrodniczymi, ruchami sąsiedzkimi, kooperatywami, dobrowolną prostotą życia, Kuchnią Społeczną, niezależnością energetyczną i żywnościową, barterami i systemami LETS, świadomą konsumpcją itp. Najbliżej mi do Cohabitatu, a moje serce jest na Rainbow :-) Staram się wspierać wymienione powyżej idee pośrednio, dzieląc się inspiracjami na blogu, uczestnicząc w cohabitatowych akcjach crowdfundingu, podpisując petycje lub angażując się bezpośrednio w działalność opolskiej kooperatywy, Kuchni Społecznej (za 2 tygodnie kolejna!) lub Mamowa. Więc jeśli chodzi o wolontariat (zarówno w formie kliktywizmu, jak i aktywizmu) to czuję się spełniona :-)
 Natrafiłam dziś na fajny filmik o Podziel-Sprayu (Wróżko Dzielanno przybywaj), więc się dzielę :-)


I jeszcze darmowy poradnik na temat dzielenia się :-)
A gdybyście chcieli skorzystać z opcji finansowania społecznościowego (czy po to, żeby zaspokoić swoją potrzebę pomagania, czy po to, żeby zrealizować swój własny projekt), to zachęcam do systematycznego zaglądania na poniższe platformy crowdfundingu.  Nie chcę mówić, że to uzależnia, ale z pewnością, jeśli choć raz wpłacicie złotówkę, czy piątaka na jakąś fajną akcję, która odniesie sukces (czyli w określonym czasie uda się zebrać planowaną sumę), to potem zrobicie to jeszcze raz :-) Dlaczego? Przekonajcie się sami :-P

Polak potrafi.pl
Beesfund.com
Wspieram.to
Wspieram kulturę.pl
Się pomaga.pl

Brak komentarzy: