12 gru 2011

Chipsy

Jecie chipsy? Tak, wiem - są niezdrowe, ociekają tłuszczem, akryloamidem, roi się w nich od wszelakich E666, produkty wielkich koncernów są źródłem wszelkiego zła, ale jednak.. Czasem? Wyjątkowo?
A co z opakowaniem? Podobno Frito-Lay zakończyło prace nad opakowaniem wykonanym niemal w 90% z PLA, czyli biodegradowalnego polimeru. "Właściwości polilaktydu klasyfikują go doskonale do produkcji tego typu opakowań – szczególnie wartościowa jest tu możliwość modyfikacji czasu, po upływie którego materiał ulega biodegradacji. W przypadku toreb na chipsy, ustalono długość cyklu życia na 14 tygodni (w warunkach odpowiedniej wilgotności i temperatury)." Jak się okazało, sprzedaż Sun Chips zmalała (pomimo biodegradowalności opakowania). Przyczyną był zbyt duży hałas przy otwieraniu czipsów...

Oto kilka pomysłów na wykorzystanie tradycyjnego opakowania po chipsach...
1. 20 opakowań, dużo składania, trochę szycia i jest torebka (instrukcja po angielsku, ale z fotkami):

2. Torba z Terra Cycle:
3. Gwiazda:
4. Urna na prochy
To nie żart. Twórca opakowania Pringles zażyczył sobie, żeby po śmierci jego prochy wrzucono do opakowania po tychże...Bardzo był dumny ze swego projektu :-)

1 komentarz:

nata pisze...

dodam jeszcze, że torbę z czipsów można co najmniej kilka razy wykorzystać, np. jako torebka na kanapki w podróży (zamykamy gumką recepturką lub przeprasowujemy żelazkiem - wygląda jak oryginalnie zamknięte)