13 gru 2011

Oda do sody

Obiecałam niedawno recenzję książki Soda oczyszczona. 500 praktycznych zastosowań - Vicky Lansky, no i jest :-)

Pierwsze kartki tej książki to rymowana "Oda do sody" (no, serio..) oraz przystępne wyjaśnienie, co to w ogóle ta soda jest i dlaczego działa, tak jak działa...
A później już następują porady podzielone na działy: kulinarny, kuchenny, łazienkowy, dbanie o dom, pranie, higiena i wygląd, domowe lekarstwa, małe urwisy, projekty dla dzieci, pielęgnacja zwierząt, porady dla ogrodników, rękodzieło i inne hobby oraz na łonie natury. Jak widzicie sporo tego :-)
Ponieważ nie jestem już sodową nowicjuszką, więc starałam się znaleźć takie zastosowania dla białego proszku, których jeszcze nie wypróbowałam. Ominęłam więc porady dotyczące prania i czyszczenia powierzchni, za to skupiłam się na dziale zdrowotnym i dziecięcym.
Ponieważ akurat trapi mnie infekcja kataralna, więc wypróbowałam miksturę do zakrapiania nosa i płukania gardła (uwaga, żeby nie przesadzić ze stężeniem, bo będzie szczypać w nosie, oj będzie). Efekty? Może nie spektakularne, ale nie zaszkodziło, a drapanie w gardle ustąpiło.
Zrobiłam także masę plastyczną, bo dziecko się nudziło :-) Oczywiście wprowadziłam do przepisu swoje innowacje (zamiast mąki kukurydzianej dałam mąkę ziemniaczaną, w końcu tez skrobia), popełniłam też błąd - w pierwszej wersji masy nie zagotowałam wody, więc całość była bardzo krucha i sypka (trochę jak Moon Sand), na szczęście dało się ją zrecyklować i kolejna paciajka wyszła dużo bardziej plastyczna. Zapach mi trochę nie pasował, ale dziecku nie przeszkadzał na szczęście. Córa zrobiła sodowego bałwanka, a z reszty ciasta powycinałyśmy gwiazdki, które po pomalowaniu zawisną na choince.
Co jeszcze... Czy wiedzieliście, że sodą można gasić ogień? Albo że można nią wypłoszyć mrówki?
Wiosną natomiast wypróbuję rady dotyczące ogrodnictwa z zastosowaniem sody.
Generalnie polecam książkę Ekologicznym Paniom i Panom Domu, jedynym moim zarzutem jest to, że rady się powtarzają (chyba po to, żeby nabić do 500) i np. zdolność sody do pochłaniania zapachów jest umieszczona chyba w 5 działach. Ale wybaczam i błogosławię, na pewno będę jeszcze zaglądać.

PS. Podziękowania dla EcoShopu za udostępnienie książki!

1 komentarz:

nata pisze...

a zwierzomaniaki proszą o kilka zastosowań sody dla zwierząt, niekoniecznie dot. tępienia mrówek ;)