15 mar 2012

Żądłem w rząd

Powraca temat ochrony pszczół. Za godzinę w Warszawie odbędzie się Marsz w Obronie Pszczół. A dla tych, co nie mogą, nie chcą, nie zdążą - plakacik ujrzany w Natura!lnej sprawie.
"Pszczelarze wychodzą na ulice by uświadomić społeczeństwu, że pszczoły umierają! Przez opryski i uprzemysłowienie rolnictwa. Największym zaś zagrożeniem są monokulturowe, niszczące bioróżnorodność i pryskane chemią uprawy roślin GMO, których należy zakazać!!!
Dołączając do Marszu Wspieramy pszczoły i pszczelarzy, ekologicznych rolników, piękną polską przyrodę zagrożoną przez Korporacje!!!Żądamy zakazu GMO !!!"


Jeszcze dla przypomnienia - argumenty przeciwko GMO i jaki to ma związek z pszczołami. 
Rośliny modyfikowane genetycznie  nie produkują nadających się do wysiewu nasion, bo modyfikowane technologią "terminator" nasionko ma zaprogramowane w swoim kodzie: jednoroczne kiełkowanie, odporność na bardzo trujące dla człowieka herbicydy (np. Randap), na grzyby i wirusy, ma wszczepione czynniki warunkujące poprawę smaku lub wydłużenie czasu przechowywania. A to oznacza, że z nasion otrzymanych z GMO nie wyrośnie kolejny plon, a rolnik zmuszony jest co roku kupować nowe nasiona GMO. I tak w kółko, dopóki starczy kasy. Przypomina to postępowanie dilerów, którymi straszy się dzieciaki w gimnazjach - tych, co to 3 pierwsze działki narkotyku dają za darmo (analogicznie - rządowe dotacje dla GMO), a za kolejne musisz mu słono zapłacić (i tu Monsanto zaciera ręce) :-/
Poza tym nieznany jest długofalowy wpływ GMO na środowisko i zdrowie - praktycznie nie ma wiarygodnych badań, które wykazywałyby całkowitą nieszkodliwość organizmów modyfikowanych genetycznie.A jeśli są, to proszę o linka w komentarzu.
Jak to się ma do pszczół? Otóż nie wiadomo tak naprawdę, dlaczego wymierają. Zbiegło się to jednak w czasie z wprowadzeniem upraw GMO. Pszczelarze powiązali fakty...
Dla równowagi linkuję jeszcze do opinii Wojciecha Zalewskiego, który zawodowo zajmuje się modyfikacją genetyczną zbóż i ma na temat GMO zupełnie inne zdanie.

1 komentarz:

Sorbet pisze...

Ten cały GMO to jakaś masakra! Pierwszy raz słyszałam o tym w filmie dok. "Świat wg Monsanto". Słyszałam takie zdanie, że jeśli pszczoły całkiem wyginął to ludzkość też.

Jeśli jakiś gatunek znika po przez niszczycielską działalność człowieka to razem z nim 10 innych. Ekosystem to zapamięta. Nic w przyrodzie nie zostaje niezauważone.