31 paź 2010

Zszywać bez zszywek

Rzecz jasna metalowe zszywki nie są zbyt wielkim problemem, ale ich usuwanie ze stosów makulatury może nim być. Poza tym WasteOnLine podaje, że w ciągu roku w UK zużywa się ok. 72 ton metalu na same zszywki. Dlatego warto poznać 3 sposoby na zszywanie dokumentów bez użycia zszywacza. Wystarczą przecież nożyczki.
1. Sposób pierwszy, pozwala na zszycie nawet 15 kartek:
 2. Sposób drugi, posłużyć może do zrobienia notesu bez zszywania:

3. Sposób trzeci, czyli jak bez zszywania  z 1 kartki zrobić 8-stronicową książeczkę:



4. No, i jest jeszcze czwarty sposób, czyli ekozszywacz (EcoStapler). Zszywa 3 arkusze przez nacinanie papieru i można go kupić także w Polsce, w sklepie Pieluszkarnia.
Pierwsze 3 sposoby zaczerpnęłam z bloga Bloomize, dziękuję :-)

28 paź 2010

Bardzo dziwne instrumenty

Ciekawy projekt znalazłam na blogu Moonmilk. Co roku w lutym (od 2008 roku, czyli dotychczas były 3 edycje) autor bloga - Ranjit Bhatnagar robi jeden instrument muzyczny dziennie. Od bardzo prostych (perkusja z puszek) do naprawdę skomplikowanych elektrosystemów.
Na podlinkowanej stronie można także posłuchać, jak brzmi np. gwizdek z jajka albo banjo z łupiny orzecha kokosowego.

27 paź 2010

Eko-bóg?

Mieszane mam uczucia, kiedy widzę strony typu Ekobuddyzm albo fragment książki Eco-book o eko-bogu. Czy święty Franciszek słusznie został patronem ekologów? Wygląda na to, że wyznawcy poszczególnych religii potrzebują potwierdzenia, że ich Bóg je eko, muzułmanie też...
Chociaż ciekawe może być zestawienie światopoglądów antropo-, teo- i ekozoficznego, to jednak mieszanie do tego systemów religijnych wydaje mi się nadużyciem. Dobrze, że dla ateistów zostaje po prostu ekologia :-)

24 paź 2010

Zielono mi - IV Festiwal Kultury Ekologicznej

Informacja dla mieszkańców Katowic i okolic - zbliża się IV Festiwal Kultury Ekologicznej "Zielono mi". W programie eko-filmy dla małych i dużych, dyskusje, koncert, pokaz eko-mody, slajdy i zdjęcia. Kiedy? Od 3 do 7 listopada. Przyjdźcie!

23 paź 2010

psiekupy.org

Ponieważ dwie czytelniczki przysłały mi ostatnio kolejne zdjęcia koszy na psie odchody, znów zaczęłam drążyć sprawę. Okazało się, że w sieci istnieją takie strony jak psiekupy.org i psiekupy.pl. Jest też obiecujący blog (zgadnijcie o jakiej nazwie, jeszcze zanim klikniecie w odnośnik), niestety dawno nieaktualizowany :-)
Na wszystkich tych stronach (a także tu) wałkowany jest temat psich kup oraz tego, dlaczego właściciele psów nie sprzątają po swoich pupilkach.
No, właśnie, dlaczego? A takie ładne kosze miasta pokupowały...

22 paź 2010

Zimno się zrobiło

czas poprzerabiać jakieś stare swetry...
Może na rękawiczki i torby, jak w sklepie Baabaazuzu:

 A może na inne kolorowe swetry i wdzianka w kolorach tęczy, jak u Kat Wise - zdziebko szalonej globtroterki:
Żeby jesień była ciepła i kolorowa :-)

21 paź 2010

Makultura, czyli polski eco-design

Grupa MaKultura to ośmioro krakowskich projektantów, którzy "podejmują się projektowania zrównoważonego ekologicznie. Surowce wykorzystywane do projektów to odpady, takie jak papier czy tworzywa sztuczne i inne. Poprzez liczne prelekcje, warsztaty, wystawy, grupa stara się przekazywać wiedzę o eco designie, kształtując pozytywne zachowania społeczne."
MaKultura prowadzi także ciekawego bloga, w którym prezentuje swoje projekty, warsztaty z twórczego recyklingu dla dzieci, relacjonuje wydarzenia z eko-projektanckiego światka oraz streszcza interesujące raporty z dziedziny przetwórstwa surowców takich i owakich.
Na zdjęciach poniżej papierowe siedziska Pasedo i Tuboret - projekty MaKultury:

18 paź 2010

Wyklikaj żywność

16 października, czyli w sobotę był Światowy Dzień Żywności.W 5 polskich miastach Banki Żywności zorganizowały happeningi zwane “Strajkami Żywności”, aby zwrócić uwagę na problem marnowania żywności. Na ulice wyszedł m.in. Pan Kromka, o którym pisałam rok temu.
Przez ten czas serwis Nie marnuję rozwinął się o aplikację Bank smaków, ułatwiającą zrobienie posiłku z produktów, które aktualnie mamy w domu. Wzbogacił się także o inicjatywę Wyklikaj żywność, która działa jak popularny Pajacyk, czyli raz dziennie klikamy i w ten sposób pomagamy, tym razem Bankom Żywności. Banki Żywności zbierają żywność od producentów, żeby przekazywać ją najbardziej potrzebującym. Walczą także o zmianę ustawy, która dotychczas nakazuje płacić darczyńcom podatek od darowizny. Dochodzi więc do absurdalnej sytuacji, w której bardziej opłaca się wyrzucić jedzenie, niż oddać je głodnemu.
A zatem nie marnuj żywności i klikaj, tyle to na pewno możesz zrobić...

16 paź 2010

O wyższości kranówy nad butelkowaną

Mowa oczywiście o zwykłej wodzie do picia. Mieszkając w Czechach ze zdziwieniem obserwowałam, jak mieszkańcy bloków piją wodę prosto z kohoutka. Przyzwyczajona do tego, że z polskich kranów cieknie chlorowana, niezbyt smaczna i czasem brudna woda, zawsze przegotowywałam ją przed wypiciem. Jak się okazuje, prawdopodobnie zupełnie zbytecznie.
Wg badań przeprowadzonych przez firmę Brita (producenta filtrów do wody) kranówka jest w 90% tak samo biologicznie czysta, jak woda przegotowana, czy butelkowana. A zwyczaj gotowania jej przed piciem, to wyraz nieuzasadnionej polskiej fobii (co drugi Polak nie odważyłby się napić wody z kranu).
Badania pokazały, że woda kranowa ma najlepszy smak w Łodzi, Zakopanem i Gdańsku. W tych dwóch ostatnich miastach również zapach wody był najmniej wyczuwalny. "Najintensywniej smak chloru odczuwany był w Katowicach i Krakowie" - mówił dr Stankiewicz.
Poza aspektem zdrowotnym, liczy się także aspekt ekologiczny. Po co kupować wodę butelkowaną, skoro woda w kranie ma podobną jakość i smak? Wg statystyk na wodę butelkowaną Polacy wydają ok. 3 mld złotych rocznie i niewątpliwie jest to jeden z lepszych biznesów. Paradoksalnie do wyrobu butelek PET zużywa się więcej wody, niż tej, która jest do nich nalewana, a w efekcie na wysypiska trafia około 8 z 10 butelek (tylko 20% zostaje poddanych recyklingowi). A zatem - pij wodę z kranu, nic ci nie będzie :-)

15 paź 2010

Eko-hotel

Eko hotele to hotele, które zapewniają gościom nocleg w miejscu, gdzie korzysta się z odnawialnych źródeł energii, nie szasta się wodą, chemią gospodarczą i jednorazówkami, segreguje się śmieci, a w kuchni serwuje się potrawy z organicznych/lokalnych źródeł. Nie oznacza to jednak, że eko-hotele to ciemne i brudne nory, choć może się zdarzyć, że twój ręcznik i pościel nie będą zmieniane codziennie...
Popularne wśród eko-hoteli są kapsuły noclegowe, tak jak w Japonii oraz w pierwszym (i być może jedynym w Polsce) warszawskim eko-hostelu Wilson.
Oryginalnym pomysłem wykorzystania starych betonowych rur na kapsuły szczyci się niemiecki Das Park Hotel. Nie wiem, czy można tu mówić o przytulności, ale o ekologii jak najbardziej, tym bardziej że (choć nie znam niemieckiego) wygląda na to, że nocleg w takiej kapsule kosztuje "co łaska" :-)

13 paź 2010

Zabawki z tektury, cz.II a może III

W sieci wyświetliło się kilka nowych, interesujących zabawek z tektury, o czym spieszę poinformować :-)
1. Konik na biegunach, czyli Eco Rocker:

2. Wielofunkcyjny parawan do zabawy w dom, zaprojektowany przez Liya Mairson:
3. Fotele/pojemniki na zabawki dla dzieci firmy ToyToy:

11 paź 2010

A czy ty kochasz puszczę?

No jak mogłam zapomnieć pisząc ostatnią notkę o Święcie Drzewa o greenpeacowskiej akcji I love puszcza? Do końca października trwa zbieranie podpisów pod projektem zmiany ustawy, która pozwoli powiększyć obszar parku narodowego w Puszczy Białowieskiej.
"Obecnie Park Narodowy obejmuje jedynie 17 % powierzchni Puszczy Białowieskiej, ostatniego nizinnego lasu naturalnego w Europie. Pozostała część traktowana jest jako  las gospodarczy, z którego produkuje się deski, papier, a nawet zapałki. Obowiązująca Ustawa uzależnia poszerzenie parków narodowych od zgody lokalnych samorządów. W przypadku Puszczy Białowieskiej, takiej zgody nie ma i kolejny już minister środowiska przyznaje, że ma z tego powodu związane ręce."
Czy uda się zebrać 100 000 podpisów? Kto wygra tradycyjny spór pomiędzy leśnikami a ekologami? Może to właśnie twój podpis (albo jego brak) przeważy?
Podpisywać można się u wolontariuszy Greenpeace w różnych miastach Polski lub po wydrukowaniu listy ze strony Ty decydujesz.

8 paź 2010

Święto Drzewa i nie tylko

O zbliżającym się Święcie Drzewa dowiedziałam się ni mniej ni więcej, tylko z przedszkola Mojej Córki. Już od tygodnia nauczycielki nagabują rodziców o wymyślanie haseł ekologicznych, a dzisiaj na drzwiach zawisła kartka informująca o Święcie Drzewa i sadzeniu drzewek przez przedszkolaki. Jak jeszcze można uczcić drzewa? Przeczytacie tu, czyli w ulotce Klubu Gaja. Oczywiście jestem za i lubię to, a jakże :-)
Przy okazji guglowania okazało się, że 10 października to na całym świecie dzień akcji dla klimatu, a także Ogólnopolski Dzień Bezgotówkowej Wymiany Ubrań. Swapping ma się w Polsce dobrze, zyskał nawet kilka polskich nazw (szafing, wymianki, wymienialnia) i wymieniać się w łikend będzie można m.in. we Wrocławiu i Krakowie.

7 paź 2010

Ile płacisz za prąd?

Znalazłam kilka kalkulatorów energii elektrycznej dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, ile prądu żżera ich komputer, pralka lub lodówka.
1. Kalkulator interaktywny
2. zestawienie/obliczenie wraz z radami, które wersje sprzętów są najmniej energochłonne
3. kalkulator zużycia energii, bez bajerów, ale za to w działach Akademia Energii oraz Gry i Zabawy znaleźć można wiele ciekawostek nt. elektryczności


4 paź 2010

Gry kooperacyjne

Co-operative games to takie gry, które uczą współdziałania. Oczywiście ideę podchwycili też twórcy gier planszowych o podtekście ekologicznym.
Stąd wzięły się gry:
1. A beautiful place
2. Let's save our Earth
3. The Wild Seed Game
4. Harvest Time, czyli Czas Żniw
i inne.
Wszystkie jak widać po angielsku, bo nie udałlo mi się znaleźć polskiej gry kooperacyjnej. Ktoś podpowie? Albo stworzy?

2 paź 2010

Jesiennych liści czar...

Oto kilka pomysłów na wykorzystanie jesiennych liści:
1. Liściowe, misterne wycinanki, z foto-opisem:
2. Obrazki Mortéza Esmaîli Sohi.
 3. Nauka - jak liście zmieniają kolory, eksperyment i prezentacja skali kolorów:


 

1 paź 2010

Kumulacja świąt

Pierwszy dzień października to istne kłębowisko różnych świąt. A zatem wszystkiego najlepszego dla wegetarian, bo dziś jest Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu :-)
Dużo zdrowia i ekologicznego samozaparcia dla urzędników i wszystkich pracujących w biurze, bo dziś jest Ogólnopolski Dzień Eko-Biura, któremu towarzyszy konkurs na Eko-Biuro organizowany przez Fundację Aeris Futuro.
A poza tym dziś jest także:
Międzynarodowy Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych (ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku)
Światowy Dzień Ptaków (który różni się od Międzynarodowego Dnia Ptaków obchodzonego 1 kwietnia, zapewne tym, że jest koordynowany przez BirdLife International)
Międzynarodowy Dzień Muzyki (ustanowiony przez UNESCO)
Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby (od 2004 roku, z inicjatywy stowarzyszeń pacjentów i cierpiących na schorzenia wątroby oraz zakażonych WZW C)

A dla wszystkich pozostałych wiele uśmiechu, ponieważ dziś jest także Światowy Dzień Uśmiechu :-)